شنبه ٠١ مهر ١٣٩٦
 
صفحه اصلی|انتشارات|زبان فارسی|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|Türkçe |بانک همایش ها
عنوان
ایران
تهران - برج میلاد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

به بهانه برگزاري هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی؛

زبان فارسي، ابزار ارتباطي و فرهنگي با جهان

يكي از نشانه‌هاي اقتدار در هر كشور، ميزان گستردگي زبان ملي آن كشور در خارج از مرزهاي آن است، بي‌شك عمق و درخشش موجود در زبان فارسی كه از عوامل مهم جلب توجه فارسي‌آموزان خارجي است، از اين قاعده مستثنی نيست و امروز نيز، شاهد نتايج درخشان آن توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بنياد سعدي در خارج از كشور هستيم.

زبان يكي از جنبه‌هاي رازآميز وجود بشر است كه پس از قرن‌ها بحث و بررسي هنوز آن را اينگونه كه بايد نشناخته‌ايم. در آن است كه با آفريدن اثر هميشه جاويد، نه تنها زبان بلكه كل فرهنگ و تاريخ و در يك سخن، همه اسناد اصالت اقوام ايراني را جاودانگي ببخشيم.

در عصر حاضر كه به دليل رشد و پيشرفت فناوري و كم شدن فاصله‌هاي اطلاعاتي، شاهد گسترش روزافزون آماج عقايد فرقه‌هاي گمراه كننده هستيم كه شايد اين تعداد فرقه در طول تاريخ زندگي بشر بي‌سابقه است، بايد بتوان به زبان فارسي ارج نهاد؛ چراكه زبان فارسی قلمروي پهناوری از ماوراءالنهر، آسیای مرکزی، هند، افغانستان و بالکان را در برمی‌گیرد و چون چتری بر جغرافیای پهناوری از جهان گسترده است.

در حقیقت زبان، پُل ارتباطی میان فرهنگ‌هاست. زبان‌آموز در فرآیند فراگیری زبان به صورت مستمر، اطلاعاتی در خصوص فرهنگ مربوطه کسب می‌كند. بنابراين، آموزش زبان فارسي مي‌تواند ترويج فرهنگ و ادب فارسي قلمداد شود. از اين رو بايد متونی انتخاب شود که معرف فرهنگ و اعتقادات رایج در آن جامعه باشد.

گزاف نيست اگر گفته شود در جهان امروز، يكي از نشانه‌هاي اقتدار در هر كشور، ميزان گستردگي زبان ملي آن كشور در خارج از مرزهاي آن است.

در آغاز همانگونه كه گفته شد، زبان فارسي معرف فرهنگ و هويت ملي ايرانيان است و بايد براي بسط و توسعه آموزش و تخصصي كردن اين زبان در خارج از كشور ايده‌پردازي كرد تا نتيجه‌اي مطلوب حاصل شود. البته بايد سعي شود، نه ‌تنها غیرایرانیان علاقمند به آموزش زبان فارسی را مخاطب و موضوع فعالیت خود قرار دهيم؛ بلكه ایرانیان مقیم خارج از ايران به ‌ویژه جوانان ایرانی که در خارج متولد شده‌اند و دور از سرزمین مادریشان رشد یافته‌اند را تحت آموزش‌‌هاي نوين زبان فارسي، قرار دهيم.

ناگفته نماند؛ انتخاب مدیران شایسته و تخصيص کارشناسان و تربیت معلمان ماهر براي آموزش زبان فارسي به زبان‌آموزان خارجي از جمله وظایفی است که باید بدان قیام و اهتمام شود؛ اين مهم سال‌هاست كه از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان مركز ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران صورت مي‌گيرد.

اين سازمان با داشتن بيش‌از 80 نمايندگي فرهنگي در 63 كشور جهان توانسته با برنامه‌ريزي و استراتژي‌هاي لازم، اقدام به آموزش و گسترش زبان فارسي كند. رسالت اصلي اين سازمان توسعه روابط دوجانبه و همكاري‌هاي فرهنگي بين‌المللي با ساير كشورهاست و در كنار آن، نسبت به اينكه افراد و مؤسسات کوچک و بزرگی که در جهان به امر فارسی‌آموزی اهتمام دارند، از دانشگاه‌های بزرگ و معتبر گرفته تا کودکستان‌ها، همه و همه را شناسايي و تحت تعليم زبان فارسي قرار مي‌دهد.

از آنجايي كه این احساس می‌شد كه تخصصی کردن آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان ضرورت بیشتری دارد، «بنياد سعدي» با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور تقویت و گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، تأسیس شد.

اين بنياد براساس اهداف، سیاست‌ها، راهبردها و ضوابط حاکم بر روابط فرهنگی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت راهبردی و اجرای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رسانه‌ای را در حوزه گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور با هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عهده‌دار است. بدیهی است که تأسیس اين بنیاد بدين معنا نيست که پیش از آن برای آموزش و گسترش اقدامی نشده است.

دوره‌های دانش‌افزایی بلندمدت، مهم‌ترين وظیفه بنیاد سعدی در طول سال است، زيرا نحوه برگزاری این دوره‌ها تصور فارسی‌آموزان در مورد کشور ایران را شکل می‌دهد و در آينده معلمان زبان فارسی کشور خودشان خواهند بود.

اين روزها همراه با گرماي طاقت‌فرساي تابستان، جمعي از فارسي‌آموزان خارجي به كشورمان عزيمت كرده‌اند كه متناسب با اقتضائات آنان، برنامه‌ريزي لازم از سوي بنياد سعدي و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي صورت گرفته تا با بهره‌گيري از اساتيد برجسته، زبان فارسي را فراگيرند.

اكنون، ميزبان ۱۴۵ تن از فارسي‌آموزان از ۴۴ کشور جهان براي هشتادوچهارمين دوره دانش‌افزايي هستيم تا ساعاتي در دنياي علم و فرهنگ فارسي، غوطه ور شوند. پذيرفته‌شدگان این دوره در مدت اقامت یک ماهه خود در تهران، هر روز در دانشگاه علامه طباطبايي (ره) آموزش زبان فارسی می‌بینند و از نقاط مختلف تهران بازدید دارند تا با حال و احوال مردم ايران‌زمين آشنا شوند.

هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی با تفاوت‌هایی نسبت به دوره‌های قبل مواجه است، زيرا بنیاد سعدی، فارسی‌آموزان را پیش از ورود به ایران مورد سنجش و ارزیابی قرار داده و سعي كرده برنامه‌های درسی فارسی‌آموزان به گونه‌ای تنظیم كند که اولاً هدف برنامه محقق شود ثانیاً زبان‌آموز، پس از اتمام دوره نیز، این روند یادگیری را ادامه دهد.

اين دوره با شعار «کیفیت بهتر، محتوای غنی‌تر، آموزش مؤثرتر» در حال برگزاري است، فارسي‌آموزان هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی روز يكشنبه (اول مرداد) ميهمان چهارمين نشست «قند پارسي»، خواهند بود. اين نشست همچون سال‌هاي گذشته به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار مي‌شود و اميد است تا پايان اين دوره آموزشي به مدد علم و عمل خويش در امر زبان فارسي با منطقه‌اي از تجربه مواجه شوند و نيازهاي آموزشي‌شان برطرف شود.

اگر به تاريخ سي‌واندي ساله دستاوردهاي گفتمان انقلاب اسلامي در جهان، نگاهي بيندازيم، مي‌بينيم برگ برنده نظام‌مان در برابر تهديدها و اقدامات سياسي يا اقتصادي دشمنان حربه فرهنگ اصيل و ناب اسلامي ايراني بوده است كه اين فرهنگ همان چيزي است كه هميشه در گفت‌وگوي منطقي با جهان به كارآمده و پيروز بوده است.

 

برای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، زبان فارسی مجموعه ظرفیت فرهنگ ایران و اسلام است و در اجرای برنامه‌های خود به زبان فارسی به مثابه گنجینه‌ای ويژه می‌نگرد. بي‌شك عمق و درخشش موجود در زبان فارسی از عوامل مهم جلب توجه فارسي‌آموزان خارجي است؛ زيرا دریچه‌ای به سوی یک فرهنگ چندهزار ساله است و امروز نيز، شاهد نتايج درخشان آن توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بنياد سعدي در خارج از كشور هستيم كه اميدواريم در پي عزيمت فارسي‌آموزان خارجي به كشورمان بتوانيم روش‌هاي به روز و مدون آموزشي زبان و ادبيات فارسي را ارائه و به رشد اين زبان شيرين در افكار فارسي‌آموزان، دست يابيم.


١٤:١٠ - 1396/04/26    /    شماره : ٦٨٢٤٥١    /    تعداد نمایش : ١٥جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
لینک های تصویری
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سفارت جمهوری اسلامی ایران

همایش زن در ادبیات معاصر ایران

صفحه فارسی فیس بوک رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا

اینستگرام فارسی رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ا

توییتر فارسی رایزنی فرهنگی ج.ا.ا

تلگرام فارسی

سايت سازمان ايرانگردي جمهوري اسلامي ايران

مرکز آموزش زبان رایزنی فرهنگی

بنیاد سعدی

اخبار فرهنگی ترکیه

دانشگاه امام خمینی

بنياد ايران شناسي

دو فصلنامه نسیم شرق

کتابخانه مجازی

زیارت مجازی امام رضا (ع )

اوقات شرعی به افق آنکارا
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 1018942
بازدید امروز : 267
بازدید این صفحه : 1524150
بازدیدکنندگان آنلاين : 6
زمان بازدید : 2.5938

صفحه اصلی|انتشارات|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|فرهنگ و هنر |Türkçe |بانک همایش ها