اخبار > طوطي مي‌شوند و شكر مي‌شكنند و فارسي را تكريم مي‌كنند


  چاپ        ارسال به دوست

مروري بر 3 دوره نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ؛

طوطي مي‌شوند و شكر مي‌شكنند و فارسي را تكريم مي‌كنند

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هشتادوچهارمين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي از روز يكشنبه 11 تيرماه با حضور 145 دانشجوي زبان فارسي از 44 كشور جهان آغاز شده است. اين دوره به همت بنياد سعدي و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري رايزني‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور و دانشگاه علامه طباطبايي برگزار مي‌شود.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بر اساس سنت هر ساله خود، چهارمين نشست «قند پارسي» را اول مرداد برگزار مي‌كند. نشستي كه از سه سال قبل با استقبال فارسي‌آموزان شركت‌كننده در اين دوره‌هاي دانش‌افزايي مواجه شده است.

اين متن نگاهي گذرا دارد به سه دوره قبلي نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي.

قند اول؛ فارسي‌آموزان خارجي از زيبايي‌هاي زبان فارسي گفتند

نشست استادان و دانشجويان خارجي شركت‌كننده در هشتادويكمين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي، شامگاه پنجشنبه 23 مرداد، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در حسينيه‌ي الزهراي مجتمع امام خميني (ره) برگزار شد.

در اين نشست كه با حضور اساتيد و دانشجويان خارجي شركت‌كنندگان در هشتادويكمين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي، ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، غلامعلي حداد‌عادل، رييس بنياد سعدي، علي معلم‌دامغاني، رييس فرهنگستان هنر و جمعي از استادان زبان فارسي و شخصيت‌هاي فرهنگي، دانشگاهي و فرهيخته‌ي كشورمان برگزار شد، چند تن از دانشجويان زبان فارسي با قرار گرفتن پشت تريبون سخنراني، به بيان ديدگاه‌هاي خود درباره‌ي زبان و اربيات فارسي پرداختند.

از جمله اسماء شحاته، فارسي‌آموز مصري كه در سخناني كوتاه زبان فارسي را زبان عشق، محبت و دوستي ناميد و گفت: وجود شاعراني چون سعدي و حافظ و مولانا، گواه اين نكته است كه زبان فارسي، داراي ريشه‌اي كهن چه قبل و چه بعد از اسلام است.

آناستازيا، فارسي‌آموز شركت‌كننده از كشور بلاروس هم با ابلاغ سلام مردم كشورهاي روسيه، بلاروس و اوكراين خطاب به حاضران، گفت: از شما سپاسگذارم كه پذيراي بيش از 200 نفر از كشورها و فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف هستيد كه از روي علاقه به آموختن زبان فارسي روي آورده‌اند. اين فرصتي كه به ما داده شده است، انبوهي از خاطرات خوب و تجربه‌اي گرانبها به ما مي‌دهد. ما نيز اينجا گرد هم آمده‌ايم تا امكان برقراري ارتباط مستقيم و مستمر با زبان فارسي و استادان اين حوزه را به دست بياوريم.

صدرالدين ميرزايف از تاجيكستان، نظر محمد از تاجيكستان، حسن مهدي جعفري از هندوستان، ديگر فارسي‌آموزان سخنران در اين نشست بودند.

همچنين استاد علي معلم‌دامغاني، شاعر، اديب و رييس فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران هم در سخنان كوتاهي كه با دكلمه‌هاي زيباي وي از اشعار خود استاد و شاعران بزرگ ايران‌زمين، همراه بود، ضمن معرفي زبان فارسي به عنوان زبان درد و دردمندي، ابراز اميدواري كرد كه آموختن زبان فارسي توسط اين گروه حاضر در نشست، به واسطه‌اي ميان حكمت شرقي فارسي‌زبانان با مردمان ديگر نقاط جهان باشد.

غلامعلي حداد‌عادل، رييس بنياد سعدي هم در سخنراني‌اش اظهار كرد: آشنايي ملت‌ها با يكديگر مي‌تواند به صلح كمك كند، آشنايي با فرهنگ ملت‌ها مي‌تواند دشمني‌ها را كاهش دهد و آشنايي با زبان هر كشور، كليد آشنايي با فرهنگ آن كشور است.

وي سپس انتظارات بنياد سعدي از شركت‌كنندگان در دوره دانش‌افزايي را برشمرد و گفت: پس از گذراندن اين دوره، انتظار داريم كه دانش و علم و آگاهي خود را درباره‌ي زبان و ادبيات فارسي افزايش دهيد. همچنين با اقامت در ايران و گوش فرادادن به صحبت‌هاي مردمي كه فارسي حرف مي‌زنند، قدرت زبان فارسي خود را از راه شنيدن تقويت كنيد. با زبان محاوره و گفت‌وگوي مردم ايرن آشنا شويد و در آخر اينكه روح فرهنگ ايراني و ايران را بشناسيد.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي هم در اين نشست خطاب به استادان و دانشجويان خارجي زبان فارسي گفت: ما به علاقه شما به زبان فارسي افتخار مي‌كنيم و شما عزيزان را يك ايراني مي‌دانيم كه براي توسعه فرهنگ ايراني و فرهنگ فارسي تلاش مي‌كنيد.

ابراهيمي‌تركمان همچنين با ابراز اميدواري نسبت به همدلي شركت‌كنندگان در اين نشست براي تعميق زبان فارسي، اظهار كرد: زبان فارسي و هر زبان ديگري، وظيفه‌ي حامل بودن، حمل كردن و حركت دادن يك فرهنگ را به عهده دارد. زبان‌هاي مختلف، فرهنگ ملت‌ها را منتقل مي‌كنند و در آثار ادبي اديبان ايراني ديده مي‌شود كه به شكل دقيق به انتقال فرهنگ اين مرز و بوم و فرهنگ فارسي پرداخته‌ است.

وي ادامه داد: زبان‌دانان براي انتقال اين فرهنگ تلاش كرده‌اند تا ريزه‌كاري‌هايي را ايجاد كنند و به واژه‌ها معناي دوم و سوم و بيشتر از آن بدهند. مانند اينكه براي سه كلمه‌ي دراز، بلند و رشيد كه مترادف هم هستند، سه معناي متفاوت منفي، خنثي و مثبت مي‌توان برداشت كرد.

قند دوم؛ زباني براي آموزش زندگي معنوي                                                                             

دومين نشست «قند پارسي» شامگاه روز يكشنبه 25 مرداد با شركت دانشجويان زبان فارسي، مسئولين اتاق‌هاي ايران در خارج از كشور و تني چند از ايران‌شناسان از 43 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

در اين نشست كه در آن ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي، لاله افتخاري و عبدالرضا عزيزي، نمايندگان مجلس و محمود صلاحي، رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به ايراد سخنراني پرداختند، آيت‌الله محمدعلي تسخيري، مشاور عالي مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام، حجت‌الاسلام احمد سالك و حجت‌الاسلام كيايي‌نژاد، اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس و همچنين 220 نفر از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 43 كشور جهان، مسئولين اتاق‌هاي ايران در 9 كشور و تني چند از ايران‌شناسان خارجي حضور داشتند.

در آغاز قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ابتداي اين همايش و به منظور خيرمقدم و ارايه گزارش از برگزاري هشتادودومين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي و اولين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي، در سخناني گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي امشب پذيراي دو جمع است؛ در جمع نخست بيش از 200 فارسي‌آموز از 43 كشور ميهمان بنياد سعدي هستند كه با همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور، به ايران آمده‌اند.

وي افزود: جمع دوم هم 20 ايران‌شناس و مسئولين اتاق‌هاي ايران در 11 كشور مختلف هستند كه به ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي افزايش دانش و آگاهي خود در كشورمان حضور دارند.

پس از آن ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در سخناني ضمن تبريك روز دختر به دختران ايران و جهان و به ويژه به دختران فارسي‌آموزي كه در هشتادودومين دوره دانش‌افزايي در تهران شركت كرده‌اند، گفت: زباني كه شما آن را براي آموختن انتخاب كرده‌ايد، قابليت‌هاي بسياري براي انتقال حرف دل را دارد.

وي در ادامه با قرائت اشعاري از شعراي پارسي‌گوي كه در آنها حكمت، دين و زندگي آموزش داده مي‌شود، ادامه داد: در زبان فارسي، شعر تنها يك شعر به معناي خاص آن نيست؛ بلكه در آن توحيد و معاد نيز گفته مي‌شود و ابزاري است براي دعاي بزرگان دين در قنوت نماز و آموزش انديشه و تواضع و سبك زندگي و انسان را به معنويت نزديك و او را با خدا آشنا مي‌كند.

غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي، ديگر سخنران اين نشست، بنياد سعدي را شاخه‌اي از درخت كهن سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي دانست. وي گفت: تا 2 سال قبل و پيش از تأسيس بنياد سعدي، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تمامي كارهاي مربوط به آموزش زبان فارسي در خارج از ايران را به عهده داشتند و هشتاد دوره از 82 دوره دانش‌افزايي زبان فارسي را برگزار كردند.

وي در ادامه خطاب به فارسي‌آموزان حاضر در اين مراسم، گفت: همانطور كه تك‌تك ما روح و روان و شخصيتي داريم كه هويت فردي ما را شكل مي‌دهد، ملت‌ها هم هويت جمعي دارند كه فرهنگ ناميده مي‌شود و كليد فهم فرهنگ ملت‌ها هم زبان است.

بويانا دويچ از صربستان، مارهاز ارچوادزه از گرجستان، رفاه يزبك از سوريه، محمد سلام‌اف از تاجيكستان، ماريان اليزابت اسميت از آمريكا، لوسيانا مارچنكو از بلاروس، كريستيان فونكه از آلمان، محمد فاضل از افغانستان و آنتوان توگاي از اوكراين، از جمله فارسي‌آموزان، ايراني‌شناسان و مسئولين اتاق‌هاي ايران در خارج از كشور بودند كه در اين مراسم سخناني كوتاهي در تقدير و سپاس از برگزاري دوره‌هاي دانش‌افزايي و همچنين ميهمان‌نوازي ايرانيان ايراد كردند و هر كدام شعري هم از شعراي بزرگ ايران‌زمين خواندند.

در اين جمع رفاه يزبك، فارسي‌آموز سوري در سخنراني خود، سوريه را كشور هميشه صلح ناميد و جنگ در اين كشور را لاجرم و از روي ناچاري و به منظور دفاع از كشور مقابل بيگانگان دانست.

همچنين لاله افتخاري، رييس فراكسيون زنان مجلس و عبدالرضا عزيزي، رييس كميسيون اجتماعي مجلس هم در سخنان كوتاهي اهميت زبان فارسي را مورد تاكيد قرار داده و محمود صلاحي، رييس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران هم از آمادگي اين سازمان براي گسترش آموزش زبان فارسي در جهان با همكاري بنياد سعدي و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، خبر داد.

قند سوم؛ جايگاه معنويت در ادبيات فارسي ابدي است

سومين نشست قند پارسي، عصر روز يكشنبه 17 مرداد، با حضور 210 استاد و دانشجوي زبان و ادبيات فارسي از 41 كشور جهان و با سخنراني ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي، در محل اين سازمان برگزار شد.

ابراهيمي‌تركمان در سخنراني خود در اين نشست كه به مناسبت هشتادوسومين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي برپا شده بود، از حضور فارسي‌آموزان در ايام جشن و سرور ميلاد امام رضا (ع) در ايران، ابراز خرسندي كرد.

وي همچنين زبان فارسي را زباني غني و پرظرفيت معرفي كرد و در ادامه يادآور شد كه استادان زبان فارسي حتي به زبان و ادبيات عربي هم خدمت كرده‌اند. ابراهيمي‌تركمان در توضيح اين بخش از سخنانش گفت: در زبان عربي دو مكتب اصلي وجود دارد؛ مكتب بصري و مكتب كوفي. سيبويه، بنيانگذار مكتب بصري و كسايي، بنيانگذار مكتب كوفي، هر دو ايراني بودند و زبان مادري آنها فارسي بود. همچنين كتاب «مقامات» كه يكي از كتاب‌هاي اصلي براي آشنايي با زبان عربي است، توسط بديع‌الزمان همداني، دانشمند ايراني نگارش شده است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه با بيان اينكه زبان وسيله است و نه هدف، اظهار كرد: زبان، وسيله چيزي است كه آنچه در دل ما مي‌گذرد را به ديگران منتقل كنيم و خواسته‌هايمان، آرزوهايمان و اعتقاداتمان را بيان كنيم.

وي ادامه داد: اگر دوستي و صحبت و آشنايي تقويت شود، كاركرد زبان كم مي‌شود؛ يعني ديگر خيلي به زبان نياز نيست. گاهي دو نفر كه به هم علاقه دارند، با نگاه، سخنان خود را منتقل مي‌كنند.

ابراهيمي‌تركمان افزود: زبان، زماني ارزش مي‌يابد كه همزباني به همدلي منتهي شود؛ زيرا همدلي از همزباني بهتر است. امروز كه ما با همديگر همزبان هستيم هر كدام زبان خاصي داريم؛ اما به زبان فارسي گفت‌وگو مي‌كنيم و اميدوارم كه اين همزباني به همدلي منجر شود.

غلامعلي حدادعادل، ريیس بنیاد سعدی هم در سخنان خود، خطاب به دانشجویان شرکت‌کننده در هشتادوسومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبيات فارسی، گفت: اين دوره در قالب برنامه‌هاي آموزشي و تفريحي آغاز شده است كه اميدواريم تاكنون كلاس‌ها به صورت مطلوب داير شده باشد.

وي به بازديد از مكان‌هاي گردشگري و جاذبه‌هاي تفريحي ايران توسط دانشجويان دوره دانش‌افزايي اشاره و تصريح كرد: ديروز و امروز از مكان‌هاي گردشگري و جاذبه‌هاي تفريحي كشورمان بازديد كرديد كه در راستاي آن، برنامه‌ مفصل و متنوعي براي روزهاي آينده هم پيش‌بيني شده است. در تنظيم اين برنامه‌ها سعي بر آن شده است تا هم رفع خستگي باشد و هم با فرهنگ و تمدن ايران و تهران آشنا شويد.

ريیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه سخنان خود، به بازديد دانشجویان شرکت‌کننده در هشتادوسومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادب فارسی از موزه دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: دفاع هشت ساله ما يك فصل درخشاني از تاريخ كشور ماست. ما دو سال بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران گرفتار يك جنگي شديم كه بر ما تحميل شد، ما به كسي حمله نكرده بوديم بلكه به ما حمله كردند.

عضو شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان ميزبان فارسي‌آموزان هشتادوسومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبيات فارسی ياد كرد و گفت: هم‌اکنون هم در این فضای حسینیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، معماری ایرانی و اسلامی را مشاهده می‌کنید. این سازمان مسئول فعالیت‌های فرهنگی در خارج از ایران و بنیاد سعدی، شاخه‌ای از درخت پربار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است و هر ساله این دوره‌هاي دانش‌افزايي را با همکاری یکدیگر برگزار می‌کنیم.

شعرخواني غلامعلي حدادعادل، سخنراني تعدادي از دانشجويان زبان فارسي از كشورهاي اوكراين، تونس، روسيه، چين و مجارستان در خصوص زبان و ادبيات فارسي و حضور در ضيافت شام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، از ديگر برنامه‌هاي سومين نشست «قند پارسي» بود.

انتهاي پيام/

 

 


١٤:٣٣ - 1396/04/26    /    شماره : ٦٨٢٤٥٩    /    تعداد نمایش : ٦٦آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1131338 | بازدید امروز : 267 | کل بازدید : 1700312 | بازدیدکنندگان آنلاين : 4 | زمان بازدید : 1.7501 

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050