اخبار > دلیل شهرت شهریار دو زبانه بودن آن است


  چاپ        ارسال به دوست

دلیل شهرت شهریار دو زبانه بودن آن است

دلیل شهرت شهریار دو زبانه بودن آن است

پرفسور مهری باقری استاد دانشکده زبان شناسی دانشگاه تبریز و رئيس بنياد پژوهشی شهريار در پنلی که به مناسبت بزرگداشت سی امین سالگرد درگذشت محمدحسین شهریار با عنوان «شهریار؛ شاعر ترک» درشهر آنکارای ترکیه برگزار شد گفت: دلیل شهرت و رواج گسترده اشعار استاد شهریار دو زبانه بودن آن است.

باقری در ادامه سخنانش تصریح کرد: « شهریار مشهورترین شاعر ادبیات معاصر ایران است. سخنان شهریار نه فقط در محافل ادبی٬ بلکه در میان تمامی اقشار مردم نفوذ و بروزی عمیق داشته است. اشعار شهریار نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان ترک مشهور و شناخته شده و برای سروده های وی نظیره های متعددی در کشورهای مختلف نوشته شده است.

نخستین دلیل شهرت اشعار استاد شهریار و محبت و علاقه شدید مردم به اشعار وی در میان متکلمین به زبانهای ترکی و فارسی دو زبانه بودن این اشعار است. اگرچه غیر از شهریار شاعران دوزبانه دیگری نیز بوده اند٬ اما بی تردید وی در زبان ترکی و فارسی هر چه سرود٬ شاهکار بود. از دیگر خصوصیات شعر استاد شهریار می توان به مواردی چون؛ روانی و سادگی زبان شعر٬ همزبانی و همدلی٬ محدود نبودن به جغرافیایی ویژه٬ وجود طیف وسیعی از موضوعات٬ طنز و رها بودن از قید و بندهای اشعار کلاسیک اشاره کرد».

دکتر علی تمیزال٬ رئيس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سلجوق ترکیه و مسئول فرهنگی و اجتماعی (ایرام) به عنوان دبیر و نخستین سخنران نشست اظهار داشت: « در تاریخ ادبیات و فرهنگ شخصیتهایی وجود دارند که سیاست و حکومت هرگز قادر نیستند آنها را در درون یک محدوده مرزی نگاه دارند. چرا که زبان و اندیشه مورد استفاده آنها٬ یک فرهنگ و ادبیات مشترک جهانی خلق کرده و پاسخگوی خواسته های طیف وسیعی از مخاطبان است.

محمد حسین شهریار یکی از گنجینه های برجسته و مشترک عصر اخیر است که توانسته به پلی بی مانند در میان زبانهای ترکی و فارسی تبدیل شود. نام و اندیشه شهریار از جغرافیای محل زندگی خود فراتر رفته و بعد از سالهای دهه پنجاه قرن بیستم دامنه شهرت وی سراسر ایران٬ آذربایجان٬ ترکیه٬ عراق٬ خاورمیانه٬ آسیای مرکزی (ترکستان) و سپس بسیاری از کشورهای جهان را فرا گرفته است».

پنل «شهریار؛ شاعر ترک» به همت مرکز مطالعات ایرانی (ایرام) و با شرکت سخنرانی از کشورهای ترکیه٬ آذربایجان و ایران و حضور جمعی از اساتید و دانشجویان در سالن اجتماعات دانشکده زبان٬ ادبیات و تاریخ دانشگاه آنکارا برگزار شد.

گفتنی است که سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به «شهریار» در سال 1285 در تبریز متولد شد. وی از جمله شاعران سرآمد معاصر است که به زبان ترکی و فارسی شعر سروده است. مهمترین اثر شهریار، منظومه «حیدربابایه سلام» (سلام به حیدربابا) و سهندیه است که از شاهکارهای ادبیات و زبان ترکی آذربایجانی به شمار می رود. روز شعر و ادب ایران که مصادف با 27 شهریور ماه در تقویم شمسی است به مناسبت روز درگذشت این شاعر معاصر ترک درج شده است. آرامگاه وی در مقبره الشعرای تبریز قرار دارد.


٠٩:١٧ - 1397/08/04    /    شماره : ٧١٤٧٦٧    /    تعداد نمایش : ١١٦خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1279867 | بازدید امروز : 144 | کل بازدید : 1944780 | بازدیدکنندگان آنلاين : 10 | زمان بازدید : 1.8906 

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050