چهارشنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٦
 
صفحه اصلی|انتشارات|زبان فارسی|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|Türkçe |بانک همایش ها
عنوان
ایران
تهران - برج میلاد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   
 
مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی سفارت  جمهوری اسلامی ایران در آنکارا
 
 
 

 

مركز آموزش زبان فارسی ، واحد آموزشی رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در آنكاراست. این مرکز 25 سال پیش در پاسخ به نياز طبقه اي كه دوستدار فرهنگ وادب ايراني و میراث مشترک ایران و ترکیه بود و زبان و ادب فارسي و آثار و منابع تمدنی مشترک را ارج مي نهاد ، تاسیس شد و از همان آغاز مورد توجه قرار گرفت.


هدف اصلی مركز آموزش، تعليم زبان فارسي به غيرفارسي زبانان اعمّ از ترك و اتباع كشورهاي دیگراست و از آنجایی که اكثريت زبان آموزان را دانشجويان دانشگاهها تشكيل مي دهند، خدمات آموزشي خود را متناسب با نیاز آنان عرضه می کند.

 
   

 

 
 


دوره های آموزشی زبان فارسی درسه مقطع مقدماتی، متوسطه و پیشرفته  عرضه می شود و شامل 10 دوره است . ازدوره یک تا چهار مقدماتی، ازدوره پنج تا هشت متوسطه و دو دوره نه و ده نیز که به ترجمه متون ترکی به فارسی و بالعکس اختصاص دارد پیشرفته است. هر دوره شامل 54 ساعت آموزشی است که معمولا در طول 45 روز برگزار می شود.

مرکز آموزش رایزنی یک مرکز غیر انتفاعی است و صرفا برای ایجاد انگیزه بیشتر ، هزینه اندکی را از دانشجویان اخذ می نماید. مضافا بر اینکه تخفیفات ویژه ای را درهزینه ثبت نام استادان دانشگاه ها ،افراد معرفی شده از سوی نهاد های فرهنگی ترکیه ، دانشجویان زبان فارسی دانشگاه ها، فارسی آموزان برتر وعلاقه مندان حضور در تمامی دوره ها قائل می شود.

زبان آموزان با شرکت مستمر در تمامی دوره ها می توانند به راحتی بنویسند، صحبت کنند و از منابع مختلف فارسی بهره ببرند. به زبان آموزانی که درآزمون تمامی دوره ها شرکت نمایند و موفق شوند گواهینامه معتبر پایان دوره اعطا می شود.

مرکز آموزش رایزنی درکنار آموزش زبان فارسی سمینار ها و اردوهای دانشجویی را نیز برای یادگیری بهتر و رفاه فارسی آموزان ترتیب می دهد که معمولا با استقبال زیاد دانشجویان مواجه می شود.

با عنايت به اينكه بخش مهمي از فرهنگ و تاريخ گذشته ملت ترك در لابه لاي اوراق آثاري جاي گرفته كه به فارسي فراهم آمده است، پژوهشگران ترك براي آشنايي با مآخذ و منابع دست اول تاريخ و فرهنگ خود، از مراجعه بدين آثار ناگزيرند و به همين سبب ترجيح مي دهند كه با آموختن زبان فارسي، رأساً و بدون واسطه از اين منابع استفاده كنند. مضافاً به اینکه آموختن زبان عثماني بدون يادگيري زبان فارسي كه واژه ها و تعابير بسياري از آن زبان وارد زبان عثماني شده، بسیار دشوار است و پژوهشگران ترك با یاد گیری زبان وادب فارسی با بخش مهمي ازریشه های واژگان زبان عثماني آشنا می شوند.

مركز آموزش رايزني فرهنگي در كنار برنامه هاي آموزشي خود كه سالانه بطور مرتب در دوره های هاي مختلف ترتيب مي دهد، به استادان و دانشجويانی كه در حوزه هاي مختلف فرهنگ و ادب ايراني و زبان های عثمانی، ترکی ، تاریخ وفلسفه اسلامی تحقيق مي كنند نيز كمك مي كند و منابع لازم را در اختيارشان قرار مي دهد. همچنین، سالانه تعدادی از افراد مستعد را برای استفاده از فرصت های مطالعاتی و تحصیل در مقاطع بالا و با بهره مندی از بورس آموزشی به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری معرفی می نماید.

کتابخانه مرکز آموزش قریب به پانزده هزار کتاب فارسی در حوزه های علوم انسانی به ویژه ادبیات ، تاریخ، دین و منابع مرجع دارد. بخشی از کتب آن به زبان های عربی و ترکی است و می تواند برای علاقه مندان  منابع مذکور مفید باشد. همچنین ، برای بهره مندی هرچه  بیشتر فارسی آموزان ، ایرانیان مقیم و سایرعلاقه مندان به فرهنگ و زبان ادب ایرانی لوح های فشرده آموزشی ،فیلم های سینمایی ،سریال های تلویزیونی و سی دی های صوتی و تصویری خوانندگان سنتی ایرانی فراهم شده است.

با راه اندازي اينترنت در مركز آموزش، امكان استفاده بهينه از اطلاعات فراهم گشته و با نصب آنتن ماهواره اي، دريافت برنامه هاي هشت كانال تلويزيون جمهوري اسلامي ايران تحقق يافته است. جرايد و نشريات فارسي كه از طرف رايزني تهيه و در اختيار مركز قرار مي گيرد، نياز دانشجویان و سایر علاقه مندان اخبار و مطالعات ایرانی را مرتفع مي سازد.

 
 
 
 
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
لینک های تصویری
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سفارت جمهوری اسلامی ایران

همایش زن در ادبیات معاصر ایران

صفحه فارسی فیس بوک رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا

اینستگرام فارسی رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ا

توییتر فارسی رایزنی فرهنگی ج.ا.ا

تلگرام فارسی

سايت سازمان ايرانگردي جمهوري اسلامي ايران

مرکز آموزش زبان رایزنی فرهنگی

بنیاد سعدی

اخبار فرهنگی ترکیه

دانشگاه امام خمینی

بنياد ايران شناسي

دو فصلنامه نسیم شرق

کتابخانه مجازی

زیارت مجازی امام رضا (ع )

اوقات شرعی به افق آنکارا
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 5091
بازدید امروز : 466
بازدید این صفحه : 1498473
بازدیدکنندگان آنلاين : 6
زمان بازدید : 1.4063

صفحه اصلی|انتشارات|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|فرهنگ و هنر |Türkçe |بانک همایش ها