گروه زبان فارسي در دانشگاه استانبول
دانشكده ادبيات دانشگاه استانبول
 

تاريخچه زبانها و ادبيات هاي شرقي
 
 
 

هلموت ريتر شرقشناس و دانشمند آلماني در اثناي جنگ جهاني دوم به تركيه پناهنده شده بود، در سال 1938 باتفاق احمد آتش به احداث انستيتوي شرقشناسي دست زد كه به دانشگاه استانبول وابسته بود. برنامه درسهاي ادبيات عربي و ادبيات فارسي كه براساس آئين نامه مورخ 15 اوت 1900 در دارالفنون (عنوان سابق دانشكده ادبيات) تنظيم شده بود، از سال 1938 ببعد به سمت رئيس در يك كرسي به نام زبانشناسي عربي- فارسي جمع شد.اين كرسي كه در سال 1963 به دو كرسي جداگانه تقسيم شد، تا سال 1981 كه قانون 2547 آموزش عالي به مورد اجرا گذارده شد، آموزش را در سه بخش زبانشناسي عربي، زبانشناسي فارسي و فرهنگ پاكستان ادامه داد و در سال 1994 زبان و ادبيات اردو در احتوا گرفت.

از ميان اهداف گروه زبان و ادبيات فارسي علاوه بر آموزش زبان فارسي، مي توان به انجام تحقيق در خصوص ادبيات كلاسيك و معاصر فارسي، بررسي و گردآوري اطلاعات مربوط به تاريخ و فرهنگ ترك كه در منابع فارسي جاي گرفته اند، اشاره كرد. فرهيختگان اين گروه عنوان زبانشناس در رشته زبان و ادب فارسي كسب مي كنند.

در گروه علاوه بر دوره ليسانس، دوره هاي فوق ليسانس و دكترا نيز موجود است.

در حال حاضر وظيفه آموزش در گروه از سوي چهار تن ايفا مي گردد كه عبارتند از :

1- پرفسور دكتر محمد كانار

2- دانشيار دكتر مصطفي چيچكلر

3- دانشيار دكتر علي گوزل يوز

4- دكتر گوللر نوح اوغلي

 
 
ویژه برنامه سوگواری سالار شهیدان و در آستانه اربعین حسینی و بزرگداشت ایام شهادت قافله سالار کاروان اسرای کربلا امام سجاد ؛ با نوای آسمانی مداح نام آشنای حاج مهدی عزیزی برگزاره میگردد
فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران
خلیج فارس تجلی گر غرور ملی و تمدن ایرانی
آغاز فصلی جدید در روابط ترکیه و ایران
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4102 | بازدید امروز : 596 | کل بازدید : 1542462 | بازدیدکنندگان آنلاين : 5 | زمان بازدید : 1.0625 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.

 

           آنکارا - محله غازي عثمان پاشا - خيابان رشيد غالب -شماره 77

irankulturevi@yahoo.com

 +90 312 448  0050