دوشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٦
 
انتشارات|صفحه اصلی|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|Türkçe |بانک همایش ها
عنوان
ایران
تهران - برج میلاد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   
 
ßáíÇÊ
 
 
 
 
  موقعيت جغرافيايي :

تركيه نقطه تلاقي دو قاره مهم آسيا و اروپايي مي باشد. تركيه در جنوب شرقي اروپا و جنوب غربي آسيا واقع شده است و بين 5/36 و 42 درجه عرض شمالي و 26 و 45 درجه طول شرقي در نيمكره شمالي قرار گرفته است ، سرزمين تركيه بصورت مستطيلي قابل تصور است كه طول آن از شرق تا غرب 1660 كيلومتر و عرض آن بطور متوسط 550 كيلومتر مي باشد. تركيه از سه طرف به وسيله دريا احاطه شده است. از وسعت تركيه با 578/814 كيلومتر مربع مساحت (كمتر از نصف مساحت ايران) سي و پنجمين كشور جهان محسوب مي گردد.

تركيه در همسايه اروپايي و شش همسايه آسياي دارد. از شمال با كشورهاي مشترك المنافع با 610 كيلومتر ، در شرق با جمهوري اسلامي ايران 454 كيلومتر ، با عراق 331 كيلومتر در جنوب با سوريه 877 كيلومتر در قسمت غربي با يونان 212 كيلومتر با بلغارستان 269 كيلومتر مرزهاي مشترك دارد.
 
 
 
 
 آب وهوا :


مناطق مختلف تركيه با توجه به وضع پستي و بلندي و دوري و نزديكي به دريا و چگونگي وزش بادهاي موسمي داراي آ ب و هواي متنوع مي باشد. در نواحي كوهستاني شمالي، باران بحد وفور و به طور منظم وجود دارد . ولي هر چه از مشرق به سمت مغرب پيش مي رويم از مقدار باران كاسته مي شود. در نواحي مغرب تركيه كه تحت تاثير وزش بادهاي مرطوب دريايي سياه و مديترانه قرار دارد آب و هوا معتدل مي باشد. آب وهواي نواحي جنوب تركيه مانند نواحي شمالي مساعد نيست ، بارانها غير منظم و كم و فواصل ريزشي آن طولاني مي باشد. تابستانها گرم و خشك و زمستانها بسيار سرد و با مقداري برف در قلل كوهستانها سپري مي شود. كناره هاي جنوبي تركيه كه تحت تاثير درياي مديترانه قرار دارد تابستان گرم و زمستان معتدل مي باشد.

آب و هواي ناحيه آناطولي مركزي سخت و متغير است . فصل بهار آن مرطوب و در تابستان روزها بسيار گرم و شبها خنك است.
 
 
 
 
 
   سواحل ودرياچه ها :
تركيه از سه طرف توسط درياي سياه در شمال ، درياي مديترانه درجنوب ، درياي ازه در غرب احاطه شده است. در شمال غربي درياي داخلي مهمي بنام درياي مرمره وجود دارد كه اين دريا از سمت شمال به وسيله تنگه بسفر به درياي سياه واز طريق تنگه داردانل به درياي ازه متصل مي گردد. اين دو تنگه درياي سياه را به درياي آزاد متصل مي نمايند. درياي مرمره منطقه اي در حدود 11350 كيلومتر را در بر مي گيرد.

در درياهاي مرمره و ازه جزاير متعددي وجود دارند كه متعلق به تركيه ميباشند . بعضي از آنها عبارتند از : جزاير مرمره در درياي مرمره و ايميرس در در درياي ازه و ... در تركيه در حدود 65 درياچه كوچك و بزرگ جمعا با 9000 كيلومتر مربع مساحت وجود دارد ، از جمله درياچه وان ( با مساحت 3713 كيلومتر) در شرق ، درياچه نمك ( با مساحت 1620 كيلومتر) در آناطولي مركزي و درياچه توز (با مساحت 1500 كيلومتر) در قونيه و ....
 
 
 
 

شهرها و بنادر مهم :


پايتخت تركيه شهر آنكارا ميباشد و از شهرهاي مهم آن ميتوان از استانبول ، ازمير ، آدانا ، بورسا، ارزروم، قونيه، آنتاليا ، اورفا ، وان و... نام برد.

استانبول و تكيرداغ در قسمت اروپايي تركيه وزنگولداق ، سينوپ و طرابوزان در بخش آسيايي از بنادر مهم تركيه محسوب ميشوند . بنادر ...... در ساحل درياي سياه ، مرسين و آلانيا و انطاكيه درساحل درياي مرمره، ازمير؛ آنتاليا در ساحل درياي مديترانه وايراليك در ساحل درياي ازه از ديگربنادر تركيه مي باشند.
 
 
 
 
 
 
 
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
لینک های تصویری
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران

سفارت جمهوری اسلامی ایران

همایش زن در ادبیات معاصر ایران

صفحه فارسی فیس بوک رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا

اینستگرام فارسی رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ا

توییتر فارسی رایزنی فرهنگی ج.ا.ا

تلگرام فارسی

سايت سازمان ايرانگردي جمهوري اسلامي ايران

مرکز آموزش زبان رایزنی فرهنگی

بنیاد سعدی

اخبار فرهنگی ترکیه

دانشگاه امام خمینی

بنياد ايران شناسي

دو فصلنامه نسیم شرق

کتابخانه مجازی

زیارت مجازی امام رضا (ع )

اوقات شرعی به افق آنکارا
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 8267
بازدید امروز : 1644
بازدید این صفحه : 1357407
بازدیدکنندگان آنلاين : 6
زمان بازدید : 1.5781

انتشارات|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|فرهنگ و هنر |Türkçe |بانک همایش ها