اخبار > ایران در جایگاه قدرت فرهنگی جهان


  چاپ        ارسال به دوست

ایران در جایگاه قدرت فرهنگی جهان

ایران در جایگاه قدرت فرهنگی جهان

مائورا کنچاتوری در نشست خبری «هفته فرهنگی سینمای ایتالیا» با بیان اینکه نام ایران از دلایل موفقیت فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا در جمهوری اسلامی است، عنوان کرد: زمانی که قصد داریم هنرمند ایتالیایی را دعوت کنیم تنها کافی است که نام ایران را به عنوان کشور مقصد ببریم تا مورد استقبال اهالی هنر قرار بگیریم.
وی با اشاره به تصویر فرهنگی غنی ایران در جهان، تاکید کرد: این کشور با توجه به تاریخ و پیشینه پربار خود جایگاه قدرت فرهنگی جهان را به خود اختصاص داده است.
سفیر ایتالیا در تهران خاطر نشان کرد: این افتخار را داریم که با میزبانی ایران، جشنواره ایتالیایی در زمینه فرهنگی برگزار کنیم. این ارتباط بسیار قدیمی است و اکنون قصد داریم تا ارتباط نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشیم.
وی با بیان اینکه برگزاری هفته سینمای ایتالیا در چارچوب برنامه‌های جامع‌تری است، تصریح کرد: این هفته در چارچوب برنامه «ایتالیا، فرهنگ‌ها، مدیترانه 2018» تمامی نماینده‌های ایتالیا در کشورهای مدیترانه‌ای برنامه‌های سینمایی را برگزار می‌کنند زیرا این منطقه محل تلاقی فرهنگ، گفت و گو، رشد و تمدن بوده است.
کنچاتوری با یادآوری اصرار خود برای برگزاری این جشنواره در ایران، گفت: ایران در منطقه خاورمیانه، نقش پل ارتباطی را برای انتقال اندیشه‌ها از مشرق به مغرب ایفا کرده است و به همین دلیل می‌خواستیم تا این کشور موتور فرهنگی برنامه ما باشد.
سفیر ایتالیا در تهران با بیان اینکه در سال جاری فعالیت‌های فرهنگی دیگری نیز در ایران داشته‌ایم خاطرنشان کرد: در هفته سینمای ایتالیا در ایران پنج فیلم اکران و دو سمینار با موضوع جلوه‌های ویژه و طراحی صحنه برگزار می‌شود.
وی با ستودن انتخاب هوشمندانه پنج فیلمی که در این هفته در تهران اکران می‌شود، گفت: این فیلم‌ها شامل تخیلی، مستند و تاریخی فضاهای متفاوتی دارند؛ بعضی از آنها به زمان حال، برخی به دوره جنگ جهانی دوم و بعضی دیگر به دوره تزارها و روسیه در نیمه دوم قرن 19 پرداخته اند.
کنچاتوری با بیان اینکه بیش از 20 فیلم در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت که از میان آنها پنج فیلم برای اکران در ایران انتخاب شد، اظهار داشت: احتمالا معیار انتخاب این پنج فیلم سبک‌های متفاوت سینمایی بوده است.
وی افزود: هدف از برگزاری این برنامه از یک سو سرگرمی و از سوی دیگر برقراری ارتباط بین هنرمندان دو کشور است زیرا در سینمای هر دو کشور استعاره و نماد بهره بسیاری برده می شود؛ این خود نشانه‌ای نزدیکی نوع تفکر ایران و ایتالیا محسوب می شود.
وی افزود: با انجام این فعالیت‌ها می‌توانیم ارتباط مناسبی میان افراد با حساسیت‌های فرهنگی مشترک برقرار کنیم. پیش از این در زمینه موسیقی به موفقیت‌های بسیاری دست یافته ایم.
وی خاطرنشان کرد: البته موسیقی آسان‌تر با دیگران ارتباط برقرار می‌کند زیرا این هنر کلامی است که نیاز به ترجمه ندارد و تنها مسیر آهنگ سازی مشترک به دلیل روش‌های متفاوت سخت می‌شود که قطعا با الهام و حس مشترک می‌توان به نتیجه دلخواه رسید.
کنچاتوری با بیان اینکه تا زمانی که سالن‌های اکران فیلم از مخاطبین ایرانی پر باشد به فعالیت‌های خود در این زمینه ادامه خواهد داد، تصریح کرد: از سوی دیگر سینمای ایران در کشور ایتالیا شناخته شده است و از هنرمندان و مردم عادی از فیلم‌هایی که اکران می‌شود استقبال می‌کنند و حتی برخی هنرمندان در مصاحبه‌های مطبوعاتی خود به الهاماتی از هنر ایرانی‌ها اشاره می‌کنند.
وی افزود: یکی از روش‌های انتقال فرهنگ ایران نمایش آن در سینما است.
سفیر ایتالیا در ایران با اشاره به اجرای نمایش در ایران نیز گفت: برخی مشکلات در زمینه ترجمه، اجرای تئاتر را با موانعی مواجه می‌کند اما در صورتی که بتوانیم هنرمندان دو زبانه داشته باشیم حتما اقدام به این کار خواهیم کرد.
مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان نیز با بیان اینکه هفته فیلم ایتالیا در خانه هنرمندان برگزار خواهد شد اظهار داشت: فیلم‌های برتر ایتالیا با دریافت مجوز از سوی وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی به زبان اصلی با زیر نویس فارسی و انگلیسی اکران می شود.
وی با بیان اینکه ایران با تمامی کشورها به جز آمریکا ارتباط فرهنگی خوبی دارد، تاکید کرد: ایران به لحاظ فرهنگی در جهان در موضع ضعف قرار ندارد بلکه در سطحی است که می توان به آن افتخار کرد زیرا در زمینه نمایش، سینما، گرافیک و هنرهای تجسمی شاخص و برجسته هستیم.
کنچاتوری افزود: ایران در عرصه فرهنگ و هنر در انفعال نیست بلکه با تعامل و گفت و گو توانسته تبادلات فرهنگی بسیاری را رقم بزند.
هفته سینمای ایتالیا از 10 تا 15 تیرماه در خانه هنرمندان برگزار می شود.

 


١٠:١٣ - 1397/04/07    /    شماره : ٧٠٨٠٩٨    /    تعداد نمایش : ٩٦٤خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1398059 | بازدید امروز : 466 | کل بازدید : 2126658 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 | زمان بازدید : 3.0352 

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050