اخبار > هفتمین نشست ادبی مرکز آموزش زبان فارسی آنکارا در سال 2018 میلادی


  چاپ        ارسال به دوست

هفتمین نشست ادبی مرکز آموزش زبان فارسی آنکارا در سال 2018 میلادی

هفتمین نشست ادبی مرکز آموزش زبان فارسی آنکارا در سال 2018 میلادی

 

در ابتدای جلسه احمد جباری؛مدیر مرکز آموزش ضمن عرض خیرمقدم به حضار گرامی ،مسئولیت جدید آقای صدقی زاده را به نمایندگی از جمع تبریک و تهنیت گفتند و برای ایشان آرزوی موفقیت نمودند. مدیر مرکز آموزش از آخرین وضعیت نظام آموزشی مرکز را که بر اساس دستورالعمل استاندارد آموزش بنیاد سعدی تدوین و تنظیم شده بود گزارشی را ارائه نموده و تاکید کردند نظام آموزشی مرکز من بعد دقیقا بر اساس مفاد مندرج در دستورالعمل استاندارد بنیاد سعدی اجرا خواهد شد.

سپس محمود صدقی زاده رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در خصوص مشترکات فرهنگی،اجتماعی،سیاسی، اقتصادی و محدوده ی مرز مشترک کشورهای ایران و ترکیه نکاتی را بیان نمودند.وی در ادامه به نقش خرده نظام فرهنگی و تاثیر مثبتی که این خرده نظام بر سایر حوزه ها نظیر اقتصادی،اجتماعی، سیاسی دارد اشاره نمودند. صدقی زاده از حضور شعرا و نویسندگان در جلسه استقبال نموده و خواستار حضور فعال تر آنها در این زمینه شدند.

در ادامه ی جلسه آقای متین توران از شعرا و نویسندگان ترکیه و خانم طاهره میرزایی از اساتید مرکز آموزش زبان فارسی آنکارا در خصوص شعر معاصر سخنرانی نمودند. آقای متین توران در ابتدای صحبت هایشان با تاکید بر بیانات رایزن فرهنگی محمود صدقی زاده به نکاتی در خصوص نقش مثبت اینگونه نشست های فرهنگی پردختند. وی در ادامه راجع به شعر معاصر صحبت نمودند. و در پایان ضمن مقایسه ی نوشته های شعرای معاصر قطعاتی از شعر آنان را به زبان ترکی قرائت نمودند.خانم طاهره میرزایی نیز کمی به زندگینامه ی اخوان ثالث ،زبان شعری و ارزش های هنری و تصویرهای شعری این شاعر پرداختند. وی تاکید کرد در اشعار اخوان ثالث شاعری ملی- ایرانی عناصر حماسی و ملی موج می زند و ضمن تشریح دلایل ناشناخته بودن این شاعر در ترکیه به قرائت قطعاتی از اشعار ایشان پرداختند.

 اجرای موسیقی سنتی ایران بخش بعدی نشست بود که با استقبال حضار روبرو گردید در ادامه نیز 10 نفر ار زبان آموزان مرکز اشعاری را ار شعرای معاصر ایران با تاکید بر اشعار مهدی اخوان ثالث قرائت نمودند.

و در  پایان نشست رایزن محترم فرهنگی و معاونت محترم  رایزنی با اهدای هدایایی از اساتید و زبان آموزانی که شعر خواندند تشکر و قدردانی نمودند. یادآور می شود که نشست های ادبی مرکز آموزش زبان فارسی آنکارا بر اساس سند سالیانه ی برنامه های مرکز ماهی یکبار اجرا می شود.

 

 

 


١٥:١١ - 1397/04/21    /    شماره : ٧٠٨٩٥٧    /    تعداد نمایش : ١١٦٩خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1398080 | بازدید امروز : 509 | کل بازدید : 2126701 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 2.3441 

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050