اخبار > خلیج فارس ، خلیجی میان ایران و شبه جزیره عربستان را بهتر بشناسیم


  چاپ        ارسال به دوست

خلیج فارس ، خلیجی میان ایران و شبه جزیره عربستان را بهتر بشناسیم

خلیج فارس ، خلیجی میان ایران و شبه جزیره عربستان را بهتر بشناسیم

 

خاک جزیره کیش دارای ساخت مرجانی است و با رنگ نقره فام در زیرآفتاب از درخشندگیخیره‌کننده‌ای برخوردار استاین ویژگی را در بسیاری از سواحل دنیا که از ماسه خاکستریپوشیده شده‌اند، نمی‌توان یافت. آب دریا در ساحل این جزیره شفاف و روشن است و تافاصله‌ای دور می‌توان کف دریا را به راحتی تماشا کردکارشناسان محیط‌زیست این خاصیترا به وجود مرجان‌ها در پیرامون جزیره نسبت می‌دهند و معتقدند که مرجان‌ها به صورتطبیعی موجب تصفیه آب و شفافیت و زیبایی آب‌های سواحل جزیره می‌شوند.

ماهی‌ها و دیگر آبزیان موجود در سواحل کیش از استثنایی‌ترین ویژگی‌های این جزیره به شمار می‌روندماهی‌های تزیینی و بسیار زیبا که درآب‌های حاشیه کیش غوطه‌ور هستند و وجودشان را از تماشاگران پنهان نمی‌کنند، می‌توانند گردشگران را ساعت‌ها به خود سرگرم کنند.

ساحل کیش از کمخطرترین سواحل دنیاستآب‌های ساحلی کیش فاقد کوسه خطرناک بوده و استفاده از آب دریا کاملا بیخطر است. لازم بهیادآوری است، کوسه‌هایی که بعضا در ساحل کیش دیده می‌شوند از ماهی‌های کوچک تغذیه می‌کنند و برای شناگران خطری ندارند. ساحلکیش از آن نوع سواحل استثنایی است که هم در فصل سرد و هم در فصل گرم برای مسافران قابل استفاده است و امکان هر گونه تفریح دریایی برای گردشگران در آن فراهم شده است.

کشتی یونانی

در سمت غربی جزیره کشتی عظیم‌الجثه‌ای در سواحل نیلگون کیش آرام گرفته است که به کشتی یونانی معروف شده استدر یکی از روزهایگرم تابستان سال ۱۳۴۵، بومیان جزیره کیش ناگهان کشتی عظیم‌الجثه‌ای را دیدند که در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته بود. هنوز پس از گذشت سال‌ها دلیل به گل نشستن این کشتی در پس پرده‌ای از ابهام است، اما گفته می‌شود به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دریاییدر سواحل جزیره کیش این اتفاق روی داده است.

این کشتی در سال ۱۳۲۲ شمسی توسط شرکت ویلیام هامیلتون به وزن ۷۰۶۱ تن و به طول ۱۳۶ متر در بندر گلاسکو در اسکاتلند ساخته شد و در روز ۴ مرداد ۱۳۴۵ هنگام بازگشت از ایران، در سفر دریایی خود به کشور یونان در عرض جغرافیایی ۲۶ و ۲۰ درجه شمالی و طول جغرافیایی ۵۳ و۵۴ درجه شرقی به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورینوکو، یدک‌کش هلندی، برای بیرون کشیدن این کشتی به ثمری نرسیدبه ناچارسرنشینان کشتی مجبور به ترک آن شدند و بار آن تخلیه شد، چرا که عملیات بیرون کشیدن کشتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود. اطلاعات به‌ دست آمده از شرکت بیمه لویدز لندن نشاندهنده این است کهکشتی در زمان به گل نشستن متعلق به کشور یونان و به نام کولاافبوده استاین کشتی در ابتدا "شیپور امپراتور"، سپس "ناتورالیست" و در سال‌های بین ۱۳۳۸ تا یک سال قبل از توقف در مالکیت خطوطکشتیرانی ایران با نام‌های "سیروس فارس"‌ و"همدان" در تردد بوده است.

تماشای خورشید که به آهستگی در پشت کشتی یونانی در آب‌های نیلگون خلیج فارس غروب می‌کند خاطره‌ای فراموش‌ نشدنی به همراه دارد. درخشش آخرین شعاع‌های نور خورشید بر پهنه آسمان، طیف رنگ‌های زرد و قرمز و نارنجی و سایه روشن‌های لکه‌های ریز و درشت ابر، تابلوییچنان زیبا و خیال انگیز را در پشت کشتی یونانی پدید می‌آورد که تنها لذت تماشای آن هر مسافری را از سفر به کیش خشنود می‌کند.

پارک ساحلی کشتی یونانی در زمینی به مساحت ۶۰ هزار مترمربع با امکاناتی چون آمفی‌تئاتر، کافه تریا، رستوران ایرانی و لبنانی، غرفه‌هایفروش تنقلات، ایستگاه‌های کرایه اسکیت، دوچرخه و فروش محصولات ورزشی در محیط پیرامون کشتی یونانی در دست احداث است.

روستای باغو در جزیره کیش

باغو از آبادی‌های قدیمی کیش است که در جنوب غربی جزیره قرار دارد. در حال حاضر، این آبادی جز چند خانوار دامدار، سکنه دیگری ندارد. دربین بومیان جزیره کیش، حاصلخیزی این منطقه زبانزد است.

در این منطقه بیشه انبوهی از انواع درختان بومی به چشم می‌خورد که در آن میان، مجموعه درختان کهنسال لور زیبایی چشمگیری به آن می‌بخشدبه منظور گسترش امکانات تفریحی و توسعه فضای سبز در جزیره و بهره‌برداری از زیبایی‌های طبیعی روستای باغو که از خاکی مستعد برخوردار است، «پارک دلیران» با وسعت ۶۰ هکتار در این منطقه احداث شده است.

بوستان آهوان کیش

اگر از علاقه‌مندان به باغ وحش هستید، می‌توانید سری به بوستان آهوان بزنید. جایی که بوستانی دو هکتاری با فضای سبز خوب و البته انواع حیوانات مختلف نگهداری می‌شود. در این بوستان همه حیوانات به جز آهوها در قفس نگهداری می‌شوندشیر، آهو، روباه، شغال، میمون، گوزن و انواع پرندگان در بوستان آهوان نگهداری می‌شوند.

نمایشگاه خزندگان کیش

در این نمایشگاه بیش از یکصد گونه خزنده از خانواده مارسانان به نمایش گذاشته شده استمارهای عظیم بوآ، پیتون آفریقا و آمازون،سوسمارایگوانه ماداگاسکار، عقرب سیاه امپراتور آفریقا، مارپرنده تایلند، عنکبوت‌های بزرگ و پرنده خوار برزیلی نمونه‌هایی از این گونه خزندگان هستندعلاقه‌مندان به بازدید از نمایشگاه می‌توانند به کانون هنر واقع در جنب پارک آهوان مراجعه کننداین نمایشگاه در آینده نزدیک به سالنمخصوصی در پارک آهوان منتقل می‌شود. در کانون هنر امکانات وسیع دیگری برای برپایی نمایشگاه‌های اختصاصی هنری تدارک دیده شدهاست که در اختیار هنرمندان داخلی قرار می‌گیرد.

مجموعه درخت سبز در جزیره کیش

در انتهای طولانی‌ترین مسیر آبرفتی باستانی کیش، آب‌های سطحی به قسمتی از منطقه شمالی جزیره که به دره پرتغالی‌ها معروف است سرازیرمی‌شوند، لذا این منطقه از سرسبزی خاصی برخوردار است. در اطراف یکی از کهنسال‌ترین درختان لور جزیره، مجموعه درخت سبز احداث شدهاست.

سرسبزی محوطه ساختمان‌ها و نرده‌های چوبی و پیاده‌روهای این مجموعه، مناطق شمالی کشور را تداعی می‌کند، اما یکی از عواملی کهسیاحت‌کنندگان را به این نقطه می‌کشاند، هیبت افسانه‌ای درخت سبز است.

درخت سبز کهنسال‌ترین درخت «لور» جزیره است و احتمالا بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال عمر دارد. بر شاخه‌های این درخت، گره‌هایی با نخ یا پارچه زدهشده است که در نگاه اول آن را به نوعی مقدس می‌نمایاندگروهی از مردم عقیده دارند که این درخت شگون دارد و به همین دلیل به قصدبرآورده شدن نیازشان پارچه‌هایی به شاخه‌های آن می‌بندند.

مجموعه درخت سبز با آلاچیق‌های زیبا  برای استراحت و بازدید رایگان گردشگران بازسازی شده استمسیرهای پیادهرو با چراغ‌های فانوسیشکل در میان فضای همیشه سبز با گل‌های کاغذی رنگارنگ، شما را به سوی جاذبه اصلی این مجموعه می‌برد. در این مجموعه نمازخانه، رستوران فصلی، بوفه و سرویس بهداشتی نیز وجود دارد.

مجموعه درخت سبز در مجاورت دو جاذبه مهم گردشگری کیش واقع شده و دارای دو درب ورودی استیک درب آن با ورودی جاذبه گردشگریشهر باستانی حریره مشترک و ورودی دیگر آن در مجاورت آب انبار سنتی قرار دارد. تنها پس از چند دقیقه پیادهروی می‌توان از جاذبه‌های شهرباستانی حریره و آب انبار سنتی در مجاورت مجموعه درخت سبز نیز دیدن کرد.

درخت لور یا انجیر معابد، معروف‌ترین درخت جزیره کیش استاین نوع درخت در نواحی جنوبی ایران رشد می‌کند. پوست کهن‌سال درخت لور و برگ‌ها و ریشه‌هایش که از بدنه اصلی آن آویزان هستند، آن را از سایر انواع درختان متمایز می‌سازدریشه این درختان طوری رشد می‌کند که مانند چتری روی زمین سایه می‌افکند و ممکن است تا چند صد سال عمر کنند.

اسکله تفریحی جزیره کیش

اسکله تفریحی مجموعه‌ای است که در آن امکانات تفریحی از قبیل جت اسکی، قایق‌های پدالی (با ظرفیت چهار نفر)، قایق‌های ماهیگیری،قایق‌های پارویی، سه چرخه‌های آبی، امکانات غواصی و قایق‌های کف شیشه‌ای برای فراهم آوردن اوقاتی خوش برای گردشگران گرد هم آمده است.

پارک ساحلی مرجان کیش

پارک ساحلی مرجان که در مجاورت بازار مرجان واقع شده، یکی از زیباترین مراکز دیدنی کیش است که بازار مرجان را به دریا ارتباط می‌دهد.بسیاری از مسافران و ساکنان جزیره اوقات تفریحی خود را در کنار این پارک گذرانده و از مناظر زیبای ساحلی کیش لذت می‌برند.

آلاچیق‌ها و محوطهسازی جذاب این پارک ساحلی فرصت مناسبی را برای شما به وجود می‌آورد که فارغ از هیاهوی بازار به دیدار دریا وچشماندازهای زیبای طبیعت اطراف بروید.

شهر زیرزمینی کاریز در جزیره کیش

قنات کیش بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و از  آن زمان تا روزگاری نه چندان دور آب شیرین  ساکنان جزیره را تأمین می‌کرده، ولی اکنون به یکشهر زیرزمینی شگفتانگیز بدل شده که بیش از ۱۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد.

کارگزاران با تجربه آن زحمت تمام طراحی‌های آن را کشیده و می‌کوشند تا در پروژه بازسازی قنات کیش که اکنون کاریز کیش خوانده می‌شود،ضمن حفظ بافت تاریخی آن کاربری‌های جدیدی از این شهر زیرزمینی به‌دست آورند. شهر زیرزمینی کاریز در فاز یک خود بهقسمت‌های ذیل تقسیم و قابل بهره‌برداری خواهد بود:

غرفه‌های صنایع دستی ایران و جهان، رستوران سنتی و جدید، موزه سالن آمفی تئاتر سالن کنفرانس، گالری‌های هنری.

شهر کاریز در عمق ۱۶ متری زیر زمین قرار دارد. سقف آن هشت متر ارتفاع و بیشتر سقف مملو از سنگواره، صدف و مرجان‌هایی است که با نظر کارشناسی ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارند. کارگزاران شهر زیرزمینی بر این باورند که دو ویژگی کاریز را در فهرست ابنیه جهانی در خواهدآورد.

نخست اینکه کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا واقع استدوم آنکه تنها بنایی است که سقفی مملو از صدف‌ها و مرجان‌های طبیعی دارد.صدف‌ها و مرجان‌هایی که برای بازدید آنها دو راه وجود داشته، بازدید از موزه‌های طبیعی یا غواصی در آبهای آزاد و اکنون کاریز فصلی جدید و استثنایی در پیش روی تمامی دوستداران طبیعت گشوده که بیواسطه خواهند توانست از بزرگ‌ترین مجموعه مرجانی بازدید کنند.

شهر باستانی حریره در جزیره کیش

بقایایی در مرکز ساحل شمالی جزیره قرار دارد، که به احتمال بسیار قوی به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامی بر می‌گردد. این بقایا در وسعتیبالغ بر سه کیلومتر مربع، بازگو کننده این مطلب است که روزگاری شهری بزرگ و آباد در این جزیره وجود داشته و جمعیت کثیری را در خود جایمی‌داده است.

آنچه امروز از این شهر بر جای مانده حجمی از معماری شهری استبه ندرت طاق‌ها و پوشش‌ها و سقف‌ها سالم برجای مانده است، جز پاره‌ایموارد که پوشش‌های طاقی شکل سنگی از گزند تخریب در امان مانده است.

بقایای شهر حریره در امتداد ساختمان‌های بندرگاه و دفاتر آن قابل دیدن است. طبق نظر سازمان میراث فرهنگی، شهر باستانی حریره ۸۰۰ سال قدمت دارد.

آکواریوم کیش

قریب هفتاد نوع از ماهی‌های تزئینی در مجموعه آکواریوم کیش وجود دارد که از نظر شکل و رنگ پولک‌ها و زیبایی ظاهری، کم‌نظیر و برخی از آنها نیز بسیار کمیاب هستند. مجموعه آكواريوم كيش شامل ماهيان آب‌های شور و شيرين، خزندگان ايران و جهان شامل مارها و تمساح‌ها، پرندگان کمیاب جهان، پستانداران و بخش علمی شامل حيوانات تاكسيدرمی شده و ديرينه‌شناسی است. اولين آكواريومم بیست هزار ليتری مخصوص آب‌های شيرين در اين مجموعه ساخته شده است .

ساحل درختان نارگیل جزیره کیش

یکی از زیباترین سواحل جزیره کیش ساحل درختان نارگیل است. این ساحل نقرهفام در شرق جزیره کیش با درختان نارگیل فراوان، لور قدیمی و با آلاچیق‌های متعدد در طول ساحل، نزدیک اسکله بزرگ تفریحی واقع شده و مکانی شگفتنگیز و آرامشبخش را برای بازدیدکنندگان پدید آورده است.

 

 


١٧:١٧ - 1397/05/11    /    شماره : ٧١٠١٨٤    /    تعداد نمایش : ١٠٥٣خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1398079 | بازدید امروز : 508 | کل بازدید : 2126700 | بازدیدکنندگان آنلاين : 5 | زمان بازدید : 2.6732 

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050