اخبار > ماسوله ، یکی از شهر های کهن و پله ای شکل ایران زمین را بیشتر بشناسیم


  چاپ        ارسال به دوست

ماسوله ، یکی از شهر های کهن و پله ای شکل ایران زمین را بیشتر بشناسیم

ماسوله ، یکی از شهر های کهن و پله ای شکل ایران زمین را بیشتر بشناسیم

ماسوله در ارتفاع 1050 متری از سطح دریا و بر کوهپایه های سرسبز و زیبای البرز استقرار یافته و آب و هوای مسحور کننده و و بسیار متعادلی دارد.

معماری خانه های ماسوله یکپارچه و پیوسته است که اکثرا در دو طبقه (اشکوبه) ساخته شده اند. این خانه ها عموما دالان ورودی،انبار، سیاهچال و یک رشته پلکان دارند که از راه آن می توان از اشکوب اول به اشکوب دوم رفت. خانه های ماسوله بر روی دامنه ی کوه بر روی هم قرار گرفته اند و گذرگاه های عمومی از پشت بام ها می گذرد. معمولا پشت بام یک خانه، حیاط خانه بعدی است که بالاتر از آن ساخته شده است. 

در و پنجره های خانه ها ازچوب است که با طرح های زیبایی منبت کاری شده اند. چشم انداز خانه های پلکانی ماسوله با رنگارنگی گلدان های پر گل چیده شده در جلو پنجره ها از جاذبه های منحصر به فرد گردشگری این شهرک زیباست.

شهرک ماسوله به پنج محله کش سربالا، کش سرپایین، مسجد بر، اسد محله و خانه بر تقسیم میشود.

ماسوله دارای دو حمام و سه کاروانسرا و چهارصد باب دکان است. مردم ماسوله بیشتر به دامداری و صنایع دستی اشتغال دارند. 

ساکنان ماسوله از قوم تالش هستند و به زبان تالشی تکلم می کنند و دارای مذهب شیعه دوازده امامی هستند. وجود آبشارها و چشمه های متعدد، زیبایی ماسوله را دو چندان نموده است.

بقاع بسیار قدیمی عون بن علی و عون بن محمد در ماسوله قرار دارند که از نظر ارزش های زیارتگاهی بسیار با اهمیت تلقی می شوند. ورود هر نوع وسیله نقلیه موتوری به محلات ماسوله، ممنوع و غیر ممکن است، زیرا از پایین ترین نقطه ورودی آن، ساختمان های پلکانی و تراس بندی شده آغاز می شود.

گروهی بر این عقیده اند که در قرن سوم ه ق هنگام فرار آقا سید جمال الدین اشرف از طارم، عون بن محمد بن علی از همراهان  مجروح وی، به این سرزمین آمده و بعد از مرگش چوپانی بنا به وصیتش آن را در آن مکان دفن کرده است.

سپس بر گرد مزار او خانه ها ساخته شده اند و به تدریج ماسوله شکل گرفته است. 

گروهی دیگر بر این باورند که براساس تاریخ خطی سالک، دو تن از شاگردان سالک به نام های عین علی و زین علی مردم را اسلام دعوت نموده اند و سپس قبر آنها زیارتگاه مردم شده است. پس از طاعون 943ه.ق ماسوله جدید پس از ترک مردم از کهنه ماسوله شکل گرفت.

ماسوله جدید در شش کیلومتری شهر متروکه احداث شده است. ماسوله در گذشته به دلیل قرار گرفتن در محل تلاقی معابر کوهستانی گیلان، زنجان و آذربایجان اهمیت فوق العاده ای داشته است.


دیدنی های مذهبی و زیارتی ماسوله:

بقعه عون بن علی: بقعه عون بن علی بن محمد حنیفه بن علی از مهمترین بقاع متبرکه شهر ماسوله است. این زیارتگاه در کنار مسجد قرار گرفته و به قلندرخانه نیز معروف است.

امامزاده عین علی و زین علی:

این زیارتگاه در 1600 متری شرق ماسوله در محلی به نام اشکلت واقع شده است.این امامزاده دارای کتیبه ها و پنجره های مشبک است و تاریخ ساخت آنها به 911 ه. ق است.

امامزاده ابراهیم: زیارتگاه امام زاده ابراهیم در خروه بن بالای ماسوله و بر سر راه جاده خلخال واقع شده است.

امام زاده هاشم: آرامگاه امام زاده هاشم در مغرب ماسوله زیر کوه سنگی قلعه بن قرار دارد وبر سر راه جاده طارم واقع شده و بنای تاریخی دارد.

 


دیدنی های تاریخی و گردشگری ماسوله ( جاذبه های گردشگری ماسوله):

موزه مردم شناسی ماسوله: این موزه در سال 1381 خورشیدی به وسیله فرهاد شرفی در مدخل ورودی شهرک تاریخی ماسوله در مکانی به وسعت 70 متر مربع در سه اتاق تاسیس شده و مجموعه ای از اشیا مربوط به فرهنگ مردم ماسوله را که به بیش از 200 عدد می رسد در خود جای داده است.

موزه حیات وحش ماسوله: این موزه خصوصی در سال 1384 خورشیدی به کوشش فرهاد مشرفی در انتهای جره بازار طبقه اول بازار ماسوله در بنایی اجاره ای با وسعت 45 متر مربع تاسیس شده است و دومین موزه خصوصی ماسوله است. در این موزه گونه های مختلف پرندگان و پستانداران منطقه غرب گیلان که به تعداد 40 مورد می رسد، به صورت تاکسی درمی نگه داری می شود.


دیگر مکان های دیدنی ماسوله:


آبشار ماسوله رودخان با ارتفاع بیش از 20 متر

آبشار لار چشمه

چشمه آب معدنی علی زاخونی که دارای بیکربنات است و در درمان ناراحتی های هاضمه مفید است. 

غار بوزخانه معروف به غار می خکون ( به معنی برف خانه) 

رودخانه پلنگ ور-پارک ماسوله


سوغاتیها و صنایع دستی ماسوله:


انواع چاقو و ابزارهای فلزی

چاروق دوزی

گیوه و چموش دوزی

گلیم بافی و بافت جوراب

دستکش، عروسک های پشمی، رو فرشی و دمپایی و شیرینی محلی و کلپر

 

 


١٧:٤٧ - 1397/05/11    /    شماره : ٧١٠١٨٦    /    تعداد نمایش : ٨٢٣خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1399597 | بازدید امروز : 186 | کل بازدید : 2129029 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 7.4174 

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050