اخبار > نشست روز اول اندیشمندان و علمای دینی ایران و ترکیه درسازمان دیانت


  چاپ        ارسال به دوست

به ریاست ابراهیمی ترکمان برگزارشد ؛(5)

نشست روز اول اندیشمندان و علمای دینی ایران و ترکیه درسازمان دیانت

 

اکرم کلش، ريیس شورای عالی امور دینی سازمان دیانت ترکیه در نخستين نشست کارشناسان شورای عالی امور مذهبی «بررسی مسائل مستحدثه» گفت: تعامل علمای دینی ايران و تركيه راهكاري برای همزيستي مسالمت‌آميز است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نخستين نشست کارشناسان شورای عالی امور مذهبی با موضوع «بررسی مسائل مستحدثه» به ریاست ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اکرم کلش، ريیس شورای عالی امور دینی سازمان دیانت ترکیه و جمعی از اساتید دینی دو کشور در سالن کنفرانس این سازمان،‌ برگزار شد.

حل اختلاف جوامع زمینه‌ای برای سعادت زندگی بشری است

اکرم کلش در سخناني، هدف از این نشست را تعامل و تفاهم بیشتر میان علمای دو کشور در خصوص بررسی مسائل و مشکلات کنونی جهان اسلام و ارائه راهکارها برای برون‌رفت از مشکلات جوامع انسانی قلمداد کرد.

ريیس شورای عالی امور دینی دیانت ترکیه در ادامه سخنان خود، حل اختلاف را زمینه‌ای برای سعادت زندگی بشری دانست و تعامل بین علمای دینی دو کشور را زمینه‌ای برای تعامل بیشتر و همکاری مناسب و زندگی بهتر مسلمانان عنوان كرد.

ابراهیمی‌ترکمان، ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به فطرت پاک انسان در بدو تولد آموزش را گام مهمی در رشد و آگاهی انسان‌ها قلمداد کرد و آموزش درست را به جوانان وظیفه اصلی علمای اسلامی قلمداد کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جهل مدرن که یکی از مشکلات جوامع مدرن بشر است، اظهار كرد: اما انسان‌ها در جامعه امروزی با ادعای علم و دانش و پیشرفت‌های صنعتی و تكنولوژی و داشتن هزاران دانشگاه و مراكز معتبر علمی، روز به روز در منجلاب گناه و فساد و طغیان و بی بند و باری فرو می روند که این نشانه‌های خطرناك جهل مدرن است.

گروه تروریستی داعش با استفاده ازالقاب الهی،سعی در فریب جوامع اسلامی داشت

وي با اشاره به جنایات داعش و استفاده از کلمات مقدس تلاش و کوشش زیادی کرد تا جوامع مسلمان را به خود ترغیب كنند، اظهار كرد: جهل انسان امروزی شکل مدرن پیدا کرده است و برای رسیدن به اهداف خود، انسان عصر حاضر با استفاده از القاب و عناوین ارزشمند همچون خدا اقدام به تهجر و آدم کشی می‌كند.

در این نشست موضوعاتی از قبیل بانکداری اسلامی بدون ربا و مسائل روز پزشکی توسط حضرت آیت الله احمد مبلغی، چالش های اعتقادی جوانان توسط حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم دولابی، جایگاه اهل سنت در نظام اداری ایران توسط آحجت الاسلام میرابی، اسلام هراسی توسط حجت الاسلام ابوالحسن نواب و روابط علمایی دو کشور و استفاده از پتانسیل دو کشور درفعالیت های دین و مذهبی توسط سیدمهدی مصطفوی ارائه شد.

گفتنی است؛ ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رأس هیأت بلندپایه به منظور امضای تفاهمنامه میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت جمهوری ترکیه در سفری دو روزه به ترکیه سفر كرد. افتتاح نمایشگاه قرآنی، برگزاری کنفرانس خبری مشترک و امضای تفاهمنامه و دیدار و گفتگو با مسئولین فرهنگی و دینی دو کشور از برنامه‌های این سفر است.

 

 


١٠:٠٩ - 1398/10/06    /    شماره : ٧٤١٦٣٥    /    تعداد نمایش : ١٣٠خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1344879 | بازدید امروز : 53 | کل بازدید : 2040377 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 4.8125 

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050