اخبار > سخنان علی ارباش در نشست روز دوم: اسلام‌هراسی مهمترین موضوع کنونی جهان اسلام است


  چاپ        ارسال به دوست

در چارچوب امضای تفاهم نامه دینی و فرهنگی ایران و ترکیه: (7)

سخنان علی ارباش در نشست روز دوم: اسلام‌هراسی مهمترین موضوع کنونی جهان اسلام است

 

  

علی ارباش، ريیس سازمان دیانت ترکیه در نشست کمیته علما و اندیشمندان ایران و ترکیه تأکید کرد: اسلام‌هراسی مهمترین موضوع کنونی جهان اسلام است.

نشست کمیته علما و اندیشمندان ایران وترکیه با حضورعلی ارباش رئیس سازمان دیانت ترکیه و ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درمحل سازمان دیانت برگزار شد.

درابتدای این نشست علی ارباش به سابقه تشکیل نشست های هیئت علمایی اشاره کرد وگفت: امیدواریم حاصل گفتگو ها و هم فکریها منتج به بهره برداری برای مسلمانان جوامع اسلامی شود.

درادامه این نشست اکرم کلش رئیس شورای عالی امور دینی سازمان دیانت ترکیه ،تشکیل نشست های هیئت علمای را زمینه ای برای رفع اختلاف های موجود دانست و افزود: همکاری های علمی و دینی موجود می تواند از وقوع اتفاقات ناگوار درجهان اسلام جلوگیری کند.

آگاهی بخشی به جامعه مسلمانان وایجاد همبستگی بین آنها از وظایف مهم علمای دینی است

وی درادامه به توطئه های  موجود برای جهان اسلام  اشاره کرد و افزود: آگاهی بخشی به جامعه مسلمانان وایجاد همبستگی بین آنها از وظایف مهم علمای دینی است وتشکیل کمیته دینی با حضورمسؤلین واندیشمندان دو کشور گام مهمی درتحقق این اهداف است.

درادامه علی ارباش رئیس سازمان دیانت ترکیه حضور هیئت علمای ایران را گام مثبتی برای  تعامل اندیشمندان دو کشوربرشمرد.

وی تعاملات مناسب از گذشته تا کنون رازمینه سازتشکیل هیئت عالمان دینی دو کشور دانست و گفت: امیدوارم تشکیل این هیئت به حل بخشی ازمشکلات جهان اسلام  منجرشود.

وی اسلام هراسی رامهمترین موضوع کنونی جهان اسلام دانست وخواستار توجه و اهتمام این کمیته و ارائه راهکارهای اجرایی برای حل این مشکل جهان اسلام شد.

ارباش، جایگاه ایران و ترکیه را زمینه ای برای افزایش قدرت ایران و ترکیه در جهان دانست و آمادگی سازمان دیانت را در راستای تحقق اهداف کمیته هیئت علمایی ایران و ترکیه برشمرد.

ارباش، با تشریح تعالیم ادیان همچون مسیحیت ، هندوییزم پرداخت و عامل اشتراک همه این ادیان را توجه به حرمت انسان و رعایت حقوق آنها دانست و افزود : تجاوز به حقوق مسلمانان در فلسطین ومیانمار و سایر کشورها بزرگترین دغدغه جهان اسلام دانست.

در ادامه این نشست دینی ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس هیئت علما و اندیشمندان ایران با بهره گیری از ادبیات غنی کشورمان ،حلقه مفقوده جامعه امروز بشری را غفلت از خردگرایی دانست و افزود :در جامعه امروزی خردگرایی به بوته فراموشی سپرده شده است و بیشترین مشکلات جهان اسلام و جوامع بشری دوری از عقل و خردگرایی در رفتار و عمل می باشد.

توجه به ذات اقدس الهی و خداشناسی تنها راه عقل گرایی و رسیدن به جامعه مطلوب جهانی است

ابراهیمی ترکمان توجه به ذات اقدس الهی و خداشناسی را تنها راه عقل گرایی و رسیدن به جامعه مطلوب جهانی دانست و افزود :انسانی موحد است که خصلت های ناروا را از خود دور نماید و خردگرایی را در کلیه امور به کار بندد .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به جایگاه جهان اسلام اشاره کرد و افزود: داعش پایگاه گروه های تکفیری و افراطی است

وی در ادامه گفت :وظیفه علمای اسلام در عصر حاضر احساس نیاز برای مسلمانان است و انسان باید بتواند رذایل اخلاقی را از خود دور نمایدتا بتواند به درپایان سخنان خودافزود: در حال حاضر مهمترین مشکل تفکر تکفیری ها داشتن عالم و نداشتن عقلانیت است و افراط گرایی محصول بی عقلی این گروه است.

گفتنی است رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درراس هیئت بلند پایه به منظور امضای تفاهمنامه میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت جمهوری ترکیه در سفری دو روزه از ترکیه بازدید می نماید. افتتاح نمایشگاه قرآنی ، برگزاری کنفرانس خبری مشترک و امضای تفاهمنامه و دیدار و گفتگو با مسؤلین فرهنگی  و دینی دو کشور از برنامه های این سفر می باشد.

یادآورمی شود ،اعضای هیئت ایرانی که ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را همراهی می نمایند ،شامل سیدمهدی مصطفوی نماینده معاونت ارتباطات دفتر مقام معظم رهبری، حجت الاسلام والمسلمین محمد حاجی ابوالقاسمی دولابی نماینده دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام ملکی نماینده مدیریت حوزه های علمیه قم و نماینده حضرت ایت الله اعرافی ، حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام سیدابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی و عبدالجبار میرابی نماینده علمای اهل تسنن جمهور ی اسلامی ایران و قربانعلی پورمرجان معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می باشند.

 


١٣:٤٩ - 1398/10/07    /    شماره : ٧٤١٨٦٧    /    تعداد نمایش : ١٤٤خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1344858 | بازدید امروز : 9 | کل بازدید : 2040333 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 2.4219 

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050