اخبار > خلیج فارس در ثبت جهانی شد


  چاپ        ارسال به دوست

خلیج فارس در ثبت جهانی شد

خلیج فارس در ثبت جهانی شد

 

خلیج فارس ثبت جهانی شد

 خلیج فارس با نام مروارید خلیج فارس  با انجام یک فرایند دو ساله در مهر ماه 1397 در سازمان جهانی مالکیت فکری به ثبت جهانی رسید .

مهندس مهدی میر صالحی در نشست خبری با اشاره به ثبت جهانی خلیج فارس در وایپو گفت: خیلج فارس با پیشوند مروارید در سازمان مالکیت فکری به ثبت رسید.

 

مهندس مهدی میر صالحی نیز در ادامه ی صحبت هایشان با خبرگزاری های رسمی کشور نیز اعلام داشت که ثبت نام خلیج فارس از نوع حمایت از اسامی مبدا و نشان جغرافیایی بود از همین رو این حوزه با منطقه ثبت شده است.

وی در ادامه ی همین موضوع نیز اضافه کرد: پرونده این ثبت بر اساس قانون الحاق دولت ایران به موافقت ‌نامه لیسبون در مورد حمایت از اسامی مبدا و ثبت جهانی آن مصوب مجلس و همچنین قانون الحاق دولت ایران به کنوانسیون تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری مصوب سال ۱۳۸۰ مجلس تشکیل شد.

 

وی با تاکید به اینکه کشور ایران در ثبت جهانی رتبه ی چهارم را بعد از کشورهای فرانسه، اسپانیا و جکسواکی که به ترتیب رتبه های اول تا سوم را در این زمینه دارا هستند . به گفته این مقام مسوول از سال ۸۰ تاکنون تعداد ۶۰ محصول ایرانی به ثبت جهانی رسیده است.

 

مختصری درباره خلیج فارس

جالب است بدانید که خلیج فارس سومین خلیج بزرگ جهان پس از خلیج مکزیک و هودسن به شمار می رود که در ایران قرار دارد. حدود ۱۳۰ جزیره بزرگ و کوچک در قلب این خلیج قرار دارند که جزایر شمالی آن کم‌ و بیش مسکونی و آباد می‌باشند و به ایران تعلق دارند . اما جزایری که متعلق به کشورهای عربی‌اند غالباً مرجانی و سنگی و غیر مسکونی می‌باشند و جزیره قشم با ۱۱۵ کیلومتر طول بزرگترین جزیره خلیج فارس محسوب می شود. از جمله جاذبه های گردشگری که در این منطقه قرار دارند نیز عبارتند جزیره کیش، جزیره هندورابی، جزیره قشم، جزیره هنگام و جزیره هرمز که هر کدام از این موارد برای خود دارای جاذبه های گردشگری گوناگونی هستند که سبب شده اند سالانه افراد زیادی از داخل و خارج از ایران برای بازدید از این جاذبه های جنوبی ایران به سمت این شهر سفر کنند.

 

 

 


٠٦:٣٥ - 1399/02/10    /    شماره : ٧٤٨٩٧٦    /    تعداد نمایش : ١٠٢خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1362799 | بازدید امروز : 137 | کل بازدید : 2073928 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 2.4872 

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050