تاريخچه
معرفی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
 
 روابط فرهنگي دو كشور ايران و تركيه سابقة بسيار طولاني دارد. بطوريكه مراجعه به آثار و كتب گذشته نشان مي دهد كه اوج روابط فرهنگي دو كشور به دوران حاكميت سلجوقيان بزرگ بر مي گردد. در آن دوران زبان فارسي زبان رسمي دربار سلجوقي و آناتولي بوده است. مردم و شاهان سلجوقي اسامي ايراني براي فرزندان خود انتخاب مي كردند، به لحاظ ادبيات، موسيقي، انجام مناسك و مراسم ديني و بسياري از آداب و رسوم و معماري قرابت بسيار زيادي ميان آن دو وجود داشته است. اين وضعيت در طول دوران عثماني نيز با فراز و نشيبهاي نه چندان زياد تدوام پيدا كرد. آناتولي مركز استقرار و سكونت بسياري از شخصيت هاي ايراني و فارسي زبان چون مولانا، شمس تبريزي، فخرالدين عراقي، حاج بكتاش ولي و ... بود.

در دوران جمهوريت تركيه نيز روابط حسنه و مودت آميزي ميان دو كشور برقرار شد، بطوريكه رضا خان (شاه پهلوي) در سفر طولاني خود به آنكارا بشدت تحت تأثير اقدامات آتاتورك قرار گرفت و اولين موافقت نامه فرهنگي نيز در سال 1337 با امضاي وزراي دو كشور رسيد. و از آن زمان تاكنون روابط فرهنگي دو كشور مطابق موافقت نامه و مبادلات فرهنگي هاي امضاء شده استمرار پيدا كرده است.


 
 
  رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در آنكارا مستقر است . محل اين در خارج از سفارت جمهوري اسلامي واقع شده است. ساختمان اين در دوران رايزني هاي دكتر امين رياحي بنا شده است. رايزني در دو طبقه ساخته شده است.
 
 
ايجاد زمينه هاي همكاري در عرصه هاي فرهنگي و هنري با دول و مردم بعهدة رايزني است. برقراري ارتباط با ايرانيان و تلاش براي حل معضلات فرهنگي آنان و برگزاري مراسم ملي و مذهبي با هدف ايجاد اخوت و آشنايي و ارتباط خانواده ها با يكديگر، برقراري ارتباط با شخصيت ها و مراكز فرهنگي ايراني و ترك، تبادل اطلاعات فكري و فرهنگي، آموزشي زبان فارسي، انجام پژوهش هاي مختلف در زمينه مشتركات فرهنگي و تاريخي و برگزاري سمينارهاي مختلف در زمينه هاي مورد توافق، بزرگداشت شاعران و نويسندگان بزرگ ايراني، برقراري نمايشگاههاي مختلف فرهنگي، هنري، برگزاري هفته هاي فيلم و فرهنگي، راهنمايي دانشجويان علاقمند به ادامة تحصيل در ايران و ... از جمله اموري هستند كه رايزني فرهنگي به انجام آنها مبادرت مي ورزد. 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4188 | بازدید امروز : 502 | کل بازدید : 2126694 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.9702 

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050