مرکز آموزش
 
مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی سفارت  جمهوری اسلامی ایران در آنکارا
 
 
 

 

مركز آموزش زبان فارسی ، واحد آموزشی رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در آنكاراست. این مرکز 25 سال پیش در پاسخ به نياز طبقه اي كه دوستدار فرهنگ وادب ايراني و میراث مشترک ایران و ترکیه بود و زبان و ادب فارسي و آثار و منابع تمدنی مشترک را ارج مي نهاد ، تاسیس شد و از همان آغاز مورد توجه قرار گرفت.


هدف اصلی مركز آموزش، تعليم زبان فارسي به غيرفارسي زبانان اعمّ از ترك و اتباع كشورهاي دیگراست و از آنجایی که اكثريت زبان آموزان را دانشجويان دانشگاهها تشكيل مي دهند، خدمات آموزشي خود را متناسب با نیاز آنان عرضه می کند.

 
   

 

 
 


دوره های آموزشی زبان فارسی درسه مقطع مقدماتی، متوسطه و پیشرفته  عرضه می شود و شامل 10 دوره است . ازدوره یک تا چهار مقدماتی، ازدوره پنج تا هشت متوسطه و دو دوره نه و ده نیز که به ترجمه متون ترکی به فارسی و بالعکس اختصاص دارد پیشرفته است. هر دوره شامل 54 ساعت آموزشی است که معمولا در طول 45 روز برگزار می شود.

مرکز آموزش رایزنی یک مرکز غیر انتفاعی است و صرفا برای ایجاد انگیزه بیشتر ، هزینه اندکی را از دانشجویان اخذ می نماید. مضافا بر اینکه تخفیفات ویژه ای را درهزینه ثبت نام استادان دانشگاه ها ،افراد معرفی شده از سوی نهاد های فرهنگی ترکیه ، دانشجویان زبان فارسی دانشگاه ها، فارسی آموزان برتر وعلاقه مندان حضور در تمامی دوره ها قائل می شود.

زبان آموزان با شرکت مستمر در تمامی دوره ها می توانند به راحتی بنویسند، صحبت کنند و از منابع مختلف فارسی بهره ببرند. به زبان آموزانی که درآزمون تمامی دوره ها شرکت نمایند و موفق شوند گواهینامه معتبر پایان دوره اعطا می شود.

مرکز آموزش رایزنی درکنار آموزش زبان فارسی سمینار ها و اردوهای دانشجویی را نیز برای یادگیری بهتر و رفاه فارسی آموزان ترتیب می دهد که معمولا با استقبال زیاد دانشجویان مواجه می شود.

با عنايت به اينكه بخش مهمي از فرهنگ و تاريخ گذشته ملت ترك در لابه لاي اوراق آثاري جاي گرفته كه به فارسي فراهم آمده است، پژوهشگران ترك براي آشنايي با مآخذ و منابع دست اول تاريخ و فرهنگ خود، از مراجعه بدين آثار ناگزيرند و به همين سبب ترجيح مي دهند كه با آموختن زبان فارسي، رأساً و بدون واسطه از اين منابع استفاده كنند. مضافاً به اینکه آموختن زبان عثماني بدون يادگيري زبان فارسي كه واژه ها و تعابير بسياري از آن زبان وارد زبان عثماني شده، بسیار دشوار است و پژوهشگران ترك با یاد گیری زبان وادب فارسی با بخش مهمي ازریشه های واژگان زبان عثماني آشنا می شوند.

مركز آموزش رايزني فرهنگي در كنار برنامه هاي آموزشي خود كه سالانه بطور مرتب در دوره های هاي مختلف ترتيب مي دهد، به استادان و دانشجويانی كه در حوزه هاي مختلف فرهنگ و ادب ايراني و زبان های عثمانی، ترکی ، تاریخ وفلسفه اسلامی تحقيق مي كنند نيز كمك مي كند و منابع لازم را در اختيارشان قرار مي دهد. همچنین، سالانه تعدادی از افراد مستعد را برای استفاده از فرصت های مطالعاتی و تحصیل در مقاطع بالا و با بهره مندی از بورس آموزشی به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری معرفی می نماید.

کتابخانه مرکز آموزش قریب به پانزده هزار کتاب فارسی در حوزه های علوم انسانی به ویژه ادبیات ، تاریخ، دین و منابع مرجع دارد. بخشی از کتب آن به زبان های عربی و ترکی است و می تواند برای علاقه مندان  منابع مذکور مفید باشد. همچنین ، برای بهره مندی هرچه  بیشتر فارسی آموزان ، ایرانیان مقیم و سایرعلاقه مندان به فرهنگ و زبان ادب ایرانی لوح های فشرده آموزشی ،فیلم های سینمایی ،سریال های تلویزیونی و سی دی های صوتی و تصویری خوانندگان سنتی ایرانی فراهم شده است.

با راه اندازي اينترنت در مركز آموزش، امكان استفاده بهينه از اطلاعات فراهم گشته و با نصب آنتن ماهواره اي، دريافت برنامه هاي هشت كانال تلويزيون جمهوري اسلامي ايران تحقق يافته است. جرايد و نشريات فارسي كه از طرف رايزني تهيه و در اختيار مركز قرار مي گيرد، نياز دانشجویان و سایر علاقه مندان اخبار و مطالعات ایرانی را مرتفع مي سازد.

 
 
 
 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7032 | بازدید امروز : 493 | کل بازدید : 2126685 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.8721 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.

نشانی: ترکیه، آنکارا، محله غازی عثمان پاشا، خیابان رشید غالب، شماره 77

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

Gazi Osman Paşa Mahallesi, Reşit galip Cd. No:77, Çankaya, Ankara / Türkiye 

  irankulturevi@yahoo.com
 Tel: +90 312 448 0050